Porovnání účinnosti jednorázové infuze zoledronatu a každodenní aplikace risedronatu u Pagetovy nemoci

Číslo: 5 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Osteologie

Souhrn

Pagetova nemoc je charakterizována dramatickým zvýšením jak kostní novotvorby (vzniká nenormální „síťovitá“ kostní tkáň), tak i kostní resorpce, a to na jednom či více místech, což vede k bolestem kostí a jejich deformitám, patologickým zlomeninám, sekundární artritidě či neurologickým komplikacím.

Pagetova nemoc je charakterizována dramatickým zvýšením jak kostní novotvorby (vzniká nenormální „síťovitá“ kostní tkáň), tak i kostní resorpce, a to na jednom či více místech, což vede k bolestem kostí a jejich deformitám, patologickým zlomeninám, sekundární artritidě či neurologickým komplikacím. V její léčbě se uplatňují především bisfosfonáty, které nejenomže normalizují biochemické markery kostního metabolismu, ale zlepšují i pacienty subjektivně vnímanou bolestivost. Léčba však bývá většinou dlouhodobá a vyžaduje tak značnou trpělivost nejenom ze strany lékaře, ale především od pacienta, který často užívá lék nepravidelně a ledabyle, což je přirozeně spojeno s nižším stupněm pozitivní léčebné odpovědi.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky