Kombinace carbidopy, levodopy a entacaponu v léčbě Parkinsonovy nemoci

Číslo: 6 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Nová léčiva / Nové indikace
Obor: Neurologie
Autoři: MUDr. Jiří Slíva
Autoři - působiště: Ústav farmakologie 3. LF UK, Praha

Souhrn

V České republice se do klinické praxe dostává přípravek Stalevo, který je určen ke kontrole příznaků Parkinsonovy nemoci. Jedná se o kombinaci levodopy jako hlavní účinné látky a dvou inhibitorů enzymů, které levodopu degradují – carbidopy a entacaponu. Zatímco obsažená levodopa slouží jako prekursor dopaminu, carbidopa zabraňuje degradaci levodopy na periferii a zvyšuje tak pravděpodobnost její distribuce do příslušných oblastí centrálního nervového systému.

V České republice se do klinické praxe dostává přípravek Stalevo, který je určen ke kontrole příznaků Parkinsonovy nemoci. Jedná se o kombinaci levodopy jako hlavní účinné látky a dvou inhibitorů enzymů, které levodopu degradují – carbidopy a entacaponu. Zatímco obsažená levodopa slouží jako prekursor dopaminu, carbidopa zabraňuje degradaci levodopy na periferii a zvyšuje tak pravděpodobnost její distribuce do příslušných oblastí centrálního nervového systému. Třetí komponenta přípravku, entacapon, navíc inhibuje enzymatickou degradaci nejen levodopy, ale také dopaminu samotného. Z hlediska klinického užití se tak jedná o kombinaci účinných látek, která má zcela jasný racionální základ. V ČR je přípravek dostupný ve formě potahovaných tablet ve třech různých dávkovacích poměrech levodopy, carbidopy a entacaponu, a to 100 mg/25 mg/200 mg, 150 mg/ 37,5 mg/200 mg či 50 mg/12,5 mg/200 mg.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky