Účinnost a bezpečnost aripiprazolu v nižších terapeutických dávkách

Číslo: 6 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Psychiatrie

Souhrn

Aripiprazol je jedním z nejnovějších antipsychoticky působících léčiv. Oproti starším antipsychotikům má poněkud odlišný mechanismus účinku. Vyznačuje se především poměrně vysokou afinitou vůči dopaminovým receptorům D2 a D3 a serotoninovým receptorům 5-HT1A a 5-HT2A, přičemž na D2 a 5-HT1A se chová jako parciální agonista a na receptoru 5-HT2A jako antagonista.

Aripiprazol je jedním z nejnovějších antipsychoticky působících léčiv. Oproti starším antipsychotikům má poněkud odlišný mechanismus účinku. Vyznačuje se především poměrně vysokou afinitou vůči dopaminovým receptorům D2 a D3 a serotoninovým receptorům 5-HT1A a 5-HT2A, přičemž na D2 a 5-HT1A se chová jako parciální agonista a na receptoru 5-HT2A jako antagonista. Často je však rovněž poukazováno na jeho duální mechanismus účinku, a to vzhledem k agonistické aktivitě vůči presynaptickým autoreceptorům D2 a antagonistické aktivitě na postsynaptické úrovni, což jej odlišuje od ostatních užívaných antipsychotik. Předpokládá se, že právě tento účinek je zodpovědný za nižší výskyt nežádoucích reakcí, a to zejména extrapyramidových a endokrinních (zejm. zvýšení plazmatických koncentrací prolaktinu). Aripiprazol se dosud ukázal jako účinný v léčbě pacientů se schizofrenií, a to v dávkách 10–30 mg/den.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky