Prevence a léčba postiktových depresí mirtazapinem u pacientů po cévní mozkové příhodě

Číslo: 6 / 2005 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Psychiatrie

Souhrn

Postiktová deprese jako jedna z nejčastějších komplikací cévní mozkové příhody (CMP) postihuje 20–40 % pacientů. Málo je však známo o možnostech její profylaxe.

Postiktová deprese jako jedna z nejčastějších komplikací cévní mozkové příhody (CMP) postihuje 20–40 % pacientů. Málo je však známo o možnostech její profylaxe. S cílem vnést do této problematiky více jasno byla provedena randomizovaná studie (n = 35), ve které pacienti s diagnózou CMP užívali počínaje 1. dnem po dobu jednoho roku mirtazapin v dávce 30 mg. Během roku se tak příznaky deprese rozvinuly u celých 40 % (2/35) pacientů bez účinné medikace a u pouhých 5,7 % (14/35) pacientů léčených mirtazapinem. Z celkem 16 pacientů s rozvinutou depresí 15 pozitivně reagovalo na dodatečné podání mirtazapinu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky