Současné postavení biologik v léčbě psoriázy

Supplementum: 3 / 2008 (Obsah)
Rubrika: Farmakoterapeutické postupy
Obor: Revmatologie
Autoři: MUDr. Nina Benáková
Autoři - působiště: Dermatologická ordinace NZZ Praha a Dermatovenerologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha

Souhrn

Psoriáza je v současnosti jednou z nejvíce zkoumaných imunologických chorob. Je to chronická zánětlivá kožní choroba s chronicky stacionárním nebo akutně exantematickým průběhem. Má výrazný vliv na fyzické, psychické i sociální aspekty kvality života jedince.

Psoriáza je v současnosti jednou z nejvíce zkoumaných imunologických chorob. Je to chronická zánětlivá kožní choroba s chronicky stacionárním nebo akutně exantematickým průběhem. Má výrazný vliv na fyzické, psychické i sociální aspekty kvality života jedince. Psoriáza je geneticky komplexní choroba, jejíž genetický podklad je variabilní, a proto se její výsledné projevy (fenotyp) liší jak v obraze histologickém a klinickém, tak v reakci na léčbu. Představuje tak spektrum velmi odlišných klinických forem a obrazů. V minulosti byla léčba pouze symptomatická, v současnosti díky zavedení nových léčiv je léčba specifičtější. Výzkum nových biologických léků s sebou přinesl i výzkum etiopatogeneze psoriázy. Podle současné koncepce mají v patogenezi psoriázy hlavní úlohu imunologické patologické mechanismy, zejména lymfocyty Th17 a Th1, které vstupují do interakce s dendritickými buňkami, makrofágy, mastocyty a neutrofily a vedou k zánětu prostřednictvím indukce tvorby cytokinů TNF-a, IFN-g, IL-8, IL-12, IL-17, IL-19, a především IL-22 a 23. Stále více se ukazuje význam nespecifické imunity – dendritických buněk prezentujících antigen a jejich cytokinů, které se uplatňují jak při vzniku projevů psoriázy, tak při jejich udržování, a mají tak potenciál pro další léčebné využití (ve výzkumu je přes dvacet nových molekul biologik).

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky