Rizika kalcineurinových blokátorů

Supplementum: 3 / 2008 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Osteologie
Atopická dermatitida, zmiňovaná rovněž jako atopický ekzém či pouze jako ekzém, bývá obvykle definována jako chronicky relabující zánětlivé onemocnění kůže charakterizované intenzivním pruritem a typickými kožními lézemi. Celosvětově je prevalence této choroby na vzestupu, a to především v průmyslově vyspělých zemích – v dětském věku dosahuje až 20 %. Je tedy nanejvýš logický její dopad na každodenní život nemocného a jistě nepřekvapí ani komorbidita psychiatrických onemocnění. V léčbě se po dlouhou dobu uplatňovalo především lokální podávání kortikosteroidů. Jejich použití je však provázeno rizikem místních nežádoucích účinků (kožní atrofie, rosacea-like dermatitis aj.). Při dlouhodobé intenzivní léčbě se pak jistě nevyhneme ani komplikacím systémového charakteru. V dětském věku se jedná především o sníženou funkci nadledvin a zpomalení růstu. Kromě toho nelze vyloučit ani rozvoj tachyfylaxe, tedy postupného snižování terapeutické odpovědi při aplikaci téže dávky.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky