Rivastigmin ve formě náplasti

Číslo: 6 / 2008 (Obsah)
Rubrika: Nová léčiva / Nové indikace
Obor: Psychiatrie
Autoři: Doc. MUDr. Roman Jirák, CSc.
Autoři - působiště: Psychiatrická klinika 1. LF UK, Centrum pro Alzheimerovu chorobu, Praha

Souhrn

Rivastigmin, jeden z inhibitorů mozkových cholinesteráz, je široce užívaný při léčbě pacientů trpících lehkými až středně těžkými demencemi provázejícími Alzheimerovu chorobu a Parkinsonovu chorobu. Kromě toho, že inhibuje mozkové acetylcholinesterázy, inhibuje i butyrylcholinesterázy. Tyto enzymy, které jsou u zdravých jedinců přítomny v mozkové tkáni v malém množství, jsou při Alzheimerově chorobě zmnoženy, jsou zřejmě produkovány gliovými elementy, aktivovanými v oblastech akumulace b-amyloidu – plak. Stejně jako acetylcholinesterázy se účastní odbourávání acetylcholinu, a tím zvyšují acetylcholinergní deficit, příznačný pro Alzheimerovu chorobu i korovou formu demencí s Lewyho tělísky.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky