Dlouhodobý účinek chondroitin sulfátu u osteoartrózy kolena – studie STOPP

Číslo: 3 / 2009 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Osteologie
Osteoartróza (OA) je nejčastějším degenerativním onemocněním postihujícím pohybový aparát, a významnou měrou se tak podílí na omezení hybnosti, čímž nepříznivě ovlivňuje kvalitu pacientova života. Současná medicína disponuje řadou léčivých přípravků, ze kterých zmiňme především nesteroidní antirevmatika a paracetamol; analgeticky je možné rovněž využít např. kapsaicin. Z hlediska ovlivnění progrese onemocnění, respektive kvality chrupavčité tkáně, se nabízí využití chondroprotektiv (SYSADOA), mezi která patří soli glukosaminu, chondroitin sulfát, diacerein, kyselina hyaluronová a ASU (avocado and soybean unsaponifiables).

Komentář ke studii STOPP

MUDr. Martina Olejárová, CSc.

Problematika strukturálního účinku pomalu působících léků osteoartrózy a jeho průkazu stojí v posledních letech v popředí pozornosti odborné veřejnosti zabývající se léčbou tohoto onemocnění. Studie, které hodnotí strukturální účinek léků u osteoartrózy (OA), jsou víceméně ojedinělé a přibývá jich velmi pomalu, neboť jejich provedení je značně náročné metodicky i délkou trvání. Strukturální účinek je možné hodnotit pouze za pomoci některé ze zobrazovacích metod, na velkém počtu pacientů, a nemocné je třeba sledovat a léčit alespoň po dobu dvou let, neboť morfologický vývoj OA je v absolutní většině případů velmi pomalý.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky