Nimesulid pro lokální aplikaci

Supplementum: 1 / 2010 (Obsah)
Rubrika: Nová léčiva / Nové indikace
Obor: Revmatologie
Autoři: MUDr. Martina Olejárová, CSc. 
Autoři - působiště: Revmatologický ústav, Klinika revmatologie 1. LF UK, Praha

Souhrn

Nesteroidní antirevmatika (NSA) jsou díky svému silnému analgetickému a protizánětlivému účinku nejčastěji předepisovanými analgetiky. Mezi jejich další výhody patří absence návykovosti a dobrá snášenlivost při krátkodobém podávání. NSA jsou v klinické praxi lékem první volby v léčbě akutní muskuloskeletální bolesti, zejména zánětlivého nebo traumatického původu. Léčba chronické bolesti NSA spojená s dlouhodobým a pravidelným podáváním těchto léků je však zatížena řadou vedlejších účinků, které mohou mít velmi závažné důsledky.

Hlavním, ne však jediným mechanismem účinku NSA je inhibice syntézy prostaglandinů, jež v orgánu postiženém zánětem vyvolávají bolest. Systémová inhibice prostaglandinů však blokuje i jejich přirozené biologické funkce, jako je např. ochrana žaludeční sliznice, regulace mikrocirkulace v ledvině nebo regulace funkce krevních destiček. Deplece prostaglandinů tak vede k celému spektru závažných nežádoucích účinků, především v oblasti gastrointestinálního a kardiovaskulárního systému.

Při lokální aplikaci NSA jsou sérové koncentrace účinné látky zanedbatelné, a systémové nežádoucí účinky (s výjimkou alergických reakcí) se při tomto typu léčby nevyskytují. Z tohoto důvodu se lokální léčba NSA těší značné oblibě.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky