Etanercept v monoterapii vs kombinace s methotrexátem u časné revmatoidní artritidy – výsledky studie COMET

Supplementum: 1 / 2010 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Revmatologie
Autoři: MUDr. Jiří Slíva

Souhrn

V minulých několika letech jsme byli svědky nebývalých změn v léčbě, respektive doporučených postupech týkajících se revmatoidní artritidy. Třebaže u mnohých pacientů je postačující užití chorobu modifikujících léků (DMARDs), nezřídka je nutné sáhnout k aplikaci biologických léčiv, chceme-li zabránit radiografické progresi a destrukci kloubní chrupavky.

V nedávné studii FIN-RACo (FINnish Rheumatoid Arthritis Combination therapy) bylo zjištěno, že DMARD v kombinaci u pacientů s časnou formou revmatoidní artritidy ovlivňují délku dosažené remise výrazněji, než jsou-li užity v monoterapii. K podobným výsledkům dospěli rovněž autoři studie TEMPO (Trial of Etanercept and Methotrexate with radiographic Patient Outcomes), v níž opět kombinovaná léčba byla účinnější než aplikace methotrexátu či etanerceptu podávaných samostatně.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky