Možnosti léčby seborrhoické dermatitidy – kazuistika

Číslo: 3 / 2010 (Obsah)
Rubrika: Kazuistiky / Klinická praxe
Obor: Dermatologie
Autoři: MUDr. Jindřich Rutta
Autoři - působiště: Kožní oddělení Vojenské nemocnice, Brno

Souhrn

Seborrhoická dermatitida patří mezi klinicky dobře definovaná kožní onemocnění, ovšem ne zcela jasné etiologie. Na rozvoj onemocnění má zásadní vliv zvýšená činnost mazových žláz a přítomnost bakterií, a zejména kvasinek (Pityosporum ovale a Candida albicans).

Intenzita onemocnění v průběhu roku kolísá – s pravidelným zhoršením na jaře, a především na podzim. Zhoršení projevů seborrhoické dermatitidy často bývá vyvoláno „civilizačními faktory“ – nepravidelnou životosprávou, stresem, prací na směny; diskutuje se o vlivu kouření a alkoholu. Onemocnění se může objevit také po mnohočetných úrazech s prodlouženou dobou hojení, generalizované formy se vyskytují i při infekci HIV.

V rámci diferenciální diagnózy je nutno vyloučit atopický ekzém, psoriázu, zejména na základě anamnézy a klinického stavu, dále u forem se zhoršením po UV záření i diskoidní erythematodes – pomocí histologického vyšetření a přímé a nepřímé imunofluorescence. 

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky