Léčba chronického ekzému tacrolimem

Číslo: 1 / 2011 (Obsah)
Rubrika: Kazuistiky / Klinická praxe
Obor: Dermatologie
Autoři: MUDr. Zuzana Nevoralová
Autoři - působiště: Kožní oddělení nemocnice, Jihlava

Souhrn

Kazuistika č. 1

Je popsán případ 48leté pacientky s diagnózou eczema chronicum (atopická baze) seu psoriasis pustulosa pedis bilaterálně.

Anamnéza

Osobní anamnéza pacientky je bez závažnějších nemocí, má alergii na prach, léky neužívá, dermografismus je bělorůžový. V rodině se vyskytly atopické choroby.

Současné obtíže trvají asi 2,5 roku, stav je veden jako chronický atopický ekzém. Pacientka byla léčena intermitentně lokálními kortikosteroidy. V posledních 3 měsících se nález výrazně zhoršil. Probatorní excize z levé nohy ukázala nález vcelku odpovídající chronickému ekzému s impetiginizací, v diferenciální diagnóze nelze s úplnou jistotou vyloučit netypickou psoriázu s pustulami. Pacientka byla přeléčena lokálně betamethason dipropionátem s gentamycinem v krému aplikovaným 2x denně po dobu 10 dnů, čímž bylo dosaženo mírného zlepšení pustulózních projevů.

Před léčbou tacrolimem se na nohou, zejména na jejich vnitřních plochách, nacházelo několik okrouhlých ložisek o průměru až 4 cm. Ložiska byla červená, infiltrovaná, s pustulami, v okrajích se šupinami. Nález byl výraznější vlevo. Kůže v místech postižení silně svědila a pacientka byla výrazně omezena v běžných denních činnostech.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky