Asperosaponin VI a diferenciace osteoblastů

Číslo: 3 / 2011 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor: Osteologie

Souhrn

Přežívání osteoblastů je klíčové pro progresi osteoporózy. Asperosaponin VI je saponin izolovaný z léčivé rostliny s poněkud úsměvným českým názvem štětka drsná (Dipsacus asper), která je dlouhodobě využívána tradiční medicínou při „řídnutí kostí“. Aktuálně bylo v in vitro studii zjištěno, že asperosaponin VI signifikantně indukuje proliferaci a diferenciaci primárních osteoblastů a současně podporuje mineralizaci novotvořené kostní hmoty. Stimulace diferenciace byla provázena zvýšenou hladinou kostního morfogenetického proteinu 2 (BMP-2), jenž se tak zdá být klíčovým ve zprostředkování maturace osteoblastů. Popisován je rovněž vliv asperosaponinu VI na diferenciaci cestou zvýšení aktivity p38 a ERK1/2.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky