Bezpečnost a účinnost etanerceptu u pacientů s ankylozující spondylitidou – studie ASCEND a SPINE

Číslo: 3 / 2011 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Revmatologie

Souhrn

Úvod

Ankylozující spondylitida (AS) je nejčastější formou spondylartritidy. Je charakterizována především bolestí zad, periferní artritidou a entezitidami, kromě toho bývá spojena i s mimokloubním postižením (např. idiopatickými střevními záněty či uveitidou). Onemocnění se většinou manifestuje v mladším věku (medián 26 let) a častěji postihuje muže. S progresí choroby se objevuje bolest, ztuhlost a omezení až ztráta hybnosti, což má významný dopad na kvalitu života pacientů. Při postižení páteře na úrovni hrudníku pozvolna dochází také k osifikaci ligament a vertebrokostálních a sternokostálních kloubů, což vede k omezení dýchání a snížení vitální kapacity i funkční reziduální kapacity plic.

V léčbě AS je využívána fyzikální léčba, nesteroidní antiflogistika a biologické i nebiologické chorobu modifikující léky (DMARD). Z nebiologických DMARD se v léčbě AS uplatňuje sulfasalazin, který je společností ASAS (Assessment of Spondyloarthritis International Society) doporučován u pacientů s periferní artritidou. Jeho účinnost v terapii příznaků vyplývajících z postižení páteře však zatím nebyla jednoznačně prokázána.

Inhibitory TNF-α, tedy biologické DMARD, blokádou zánětlivých procesů prokazatelně zmírňují projevy AS – otázkou však zůstává, do jaké míry jsou účinné u pacientů s pokročilým onemocněním se strukturálním postižením osového skeletu (fúze obratlů, obraz bambusové tyče).

Komentář ke studiím

MUDr. Heřman Mann

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky