Vliv inhibitorů 5α-reduktázy na operační krvácení u benigní hyperplazie prostaty

Číslo: 4 / 2011 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor: Urologie

Souhrn

Inhibitory 5α-reduktázy jsou dnes standardem v léčbě benigní hyperplazie prostaty. V několika předchozích studiích bylo poukazováno na jejich příznivý vliv v případě předoperačního podání na krvácení během chirurgického odstranění prostaty, nicméně dosud v tomto nepanuje jednoznačná shoda. Aktuálně byl publikován přehledový článek vycházející ze studií indexovaných v databázích MEDLINE, EMBASE či Cochrane Library. Jednalo se celkem o 15 randomizovaných klinických studií čítajících 1 156 nemocných (10x hodnocen finasterid a 5x dutasterid). Souborným zhodnocením bylo zjištěno, že předoperační podání finasteridu zmenšuje počet malých cév ve tkáni prostaty. Současně byly zaznamenány celkově nižší krevní ztráty, nižší krevní ztráta na gram resekované prostatické tkáně a nižší pokles hladiny hemoglobinu. Dutasterid překvapivě takový účinek nevykazoval.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky