Sunitinib v léčbě pokročilých neuroendokrinních nádorů pankreatu

Číslo: 2 / 2012 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Onkologie

Souhrn

Výskyt neuroendokrinních nádorů (NET), jež vycházejí z neuroendokrinních buněk v různých anatomických lokalizacích, se dle údajů z databáze SEER (Surveillance, Epidemiology and End Results) během posledních 30 let zpětinásobil. Pankreatické NET (pNET), vznikající z endokrinních buněk pankreatických ostrůvků, představují přibližně 6 % všech NET. Mohou být funkční, provázené produkcí hormonů (především inzulinu či gastrinu), častěji jsou však afunkční. Nepřítomnost projevů souvisejících s excesivní tvorbou hormonu vede k opožděné diagnóze, kdy již často bývají přítomny metastázy (zejména v játrech).

Ke kontrole symptomů onemocnění lze využít somatostatinová analoga, systémová chemoterapie je však nedostatečně účinná a je toxická. V poslední době se podařilo blíže porozumět patogenezi pNET na molekulární úrovni, což přineslo rovněž nové terapeutické možnosti.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky