Sunitinib v léčbě pokročilých neuroendokrinních nádorů pankreatu

Číslo: 2 / 2012 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Onkologie

Souhrn

Výskyt neuroendokrinních nádorů (NET), jež vycházejí z neuroendokrinních buněk v různých anatomických lokalizacích, se dle údajů z databáze SEER (Surveillance, Epidemiology and End Results) během posledních 30 let zpětinásobil. Pankreatické NET (pNET), vznikající z endokrinních buněk pankreatických ostrůvků, představují přibližně 6 % všech NET. Mohou být funkční, provázené produkcí hormonů (především inzulinu či gastrinu), častěji jsou však afunkční. Nepřítomnost projevů souvisejících s excesivní tvorbou hormonu vede k opožděné diagnóze, kdy již často bývají přítomny metastázy (zejména v játrech).

Ke kontrole symptomů onemocnění lze využít somatostatinová analoga, systémová chemoterapie je však nedostatečně účinná a je toxická. V poslední době se podařilo blíže porozumět patogenezi pNET na molekulární úrovni, což přineslo rovněž nové terapeutické možnosti.

Komentář ke studii

MUDr. Hana Šiffnerová, Ph.D.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky