Plicní CT angiografie: nová metoda k rychlejší diagnostice angioinvazivních mykotických onemocnění?

Číslo: 2 / 2012 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Hematologie
Autoři: Prof. MUDr. Petr Cetkovský, Ph.D., MBA
Autoři - působiště: Klinický úsek, Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha

Souhrn

V diagnostice plicních invazivních mykotických nemocí (IMD) u rizikových pacientů s hematologickým onemocněním se využívají především neinvazivní metody: sérologická vyšetřování (např. stanovení galaktomannanu u Aspergillus spp.) nebo výpočetní tomografie plic s vysokou rozlišovací schopností (HR CT). Právě u imunokompromitovaných hematoonkologických pacientů provedení HR CT plic umožňuje nalézt vysoce rizikové febrilní nemocné s podezřením na IMD tehdy, pokud je popsána přítomnost nodulů (velikost ložiska nad 10 mm). Tyto léze (noduly) mohou být v časné fázi IMD modifikovány přítomností okraje s tzv. opacitou mléčného skla okolo ložiska (grand glass opacity; celkově se tento nález nazývá „halo sign"). Podstatou nálezu nodulu na HR CT je infarkt tkáně způsobený angioinvazí houby, histologickým korelátem opacity mléčného skla je alveolární hemoragie. Takzvané „halo sign" není však bohužel specifickým projevem IMD; bylo totiž popsáno nejen u komplikací vyvolaných IMD (Aspergillus spp. i další agens způsobující IMD), ale i v souvislosti s jinými agens, např. bakteriálními, či se zhoubnými nádory aj. Diferenciální diagnostika postavená pouze na podkladě nálezu HR CT není proto možná. Hledají se tedy další metody ke zpřesnění diagnostiky IMD u nemocných s nálezem nodulů (resp. s přítomností „halo sign").

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky