Neuropatická bolest v revmatologii

Supplementum: 1 / 2012 (Obsah)
Rubrika: Farmakoterapeutické postupy
Autoři: MUDr. Olga Šléglová
Autoři - působiště: Revmatologický ústav, Praha
Klíčová slova: neuropatická bolest, revmatologická onemocnění, farmakoterapie

Souhrn

Neuropatická bolest vzniká jako důsledek poškození nebo onemocnění somatosenzitivního nervového systému. V revmatologii se častěji vyskytuje bolest nociceptivní. Na základě nových studií bylo však upozorněno na to, že u části revmatických pacientů se vyskytuje bolest smíšená, která má jak nociceptivní, tak i neuropatickou složku. Nejčastěji jde o vertebrogenní radikulární syndromy. Neuropatická bolest patří mezi obtížně ovlivnitelná onemocnění. Nejúčinnější možnost představuje farmakoterapie. Na základě medicíny založené na důkazech byla publikována mezinárodní i česká doporučení pro diagnostiku a léčbu neuropatické bolesti, s nimiž tento článek ve stručnosti seznamuje. K léčbě neuropatické bolesti se doporučují noradrenergní antidepresiva, gabapentin a pregabalin a lokální lidocain. Tramadol a silné opioidy jsou doporučovány až po selhání této léčby. Dosud měl revmatolog vzhledem k preskripčním omezením jen limitované možnosti volby účinných léků. Od loňského roku má však možnost předepisovat pregabalin a od letošního roku i gabapentin, tzv. modulátory α2δ podjednotky kalciových kanálů, které patří v mezinárodních i českých doporučeních mezi léky první volby ve zvládání neuropatické bolesti.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky