Farmakoterapie bolesti v revmatologii

Supplementum: 1 / 2012 (Obsah)
Rubrika: Farmakoterapeutické postupy
Obor: Bolest, Revmatologie
Autoři: MUDr. Tomáš Doležal, Ph.D.
Autoři - působiště: Institut pro zdravotní ekonomiku a technology assessment (iHETA) a Farmakologický ústav 2. LF UK
Klíčová slova: bolest, cyklooxygenáza, nesteroidní antirevmatika, paracetamol, opioidní analgetika

Souhrn

V revmatologii se nejčastěji setkáváme s nociceptivní bolestí, v komplikovaných případech však může být přítomna i neuropatická složka. Vznik bolesti zde souvisí s aktivací NMDA a NK-1 receptorů a s tvorbou prostaglandinů, které vznikají působením cyklooxygenáz. Výběr analgetika se v zásadě řídí podle intenzity bolesti. Obecně jsou základem léčby nociceptivní zánětlivé bolesti neopioidní analgetika, především paracetamol, který patří do skupiny analgetik- antipyretik, a nesteroidní antirevmatika (NSA), jež lze dle selektivity k COX-1 a COX-2 dělit na NSA neselektivní (např. ketoprofen, diclofenac či naproxen), preferenční (meloxicam, nimesulid) a selektivní (tzv. koxiby). Účinnost neselektivních, preferenčních a selektivních NSA je podobná, rozdíly jsou především v profilu nežádoucích účinků. U rizikových pacientů (gastrointestinální, renální či kardiovaskulární riziko) nebo v dlouhodobé terapii revmatické bolesti je možné použít opioidní analgetika, výhodné jsou především lékové formy s prodlouženým účinkem.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky