Dlouhodobé výsledky léčby ankylozující spondylitidy infliximabem a ovlivnění radiografické progrese

Supplementum: 1 / 2012 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Revmatologie

Souhrn

Ankylozující spondylitida (AS) je nejčastějším onemocněním ze skupiny spondylartritid. Je spojena především s axiálním postižením, zánětem v oblasti páteřních struktur (kostovertebrální a facetové klouby, meziobratlové ploténky, enteze) a se sakroiliitidou, které se projevují bolestí, ztuhlostí a omezením hybnosti. Postiženy bývají nejen axiální klouby, ale také klouby kyčelní a ramenní (tzv. rhizomelická forma) a ostatní menší klouby (tzv. periferní forma).  Nejčastěji jsou postiženy kyčle. Na rozdíl od klasických změn na páteři může zánět v oblasti kyčelního kloubu vést i ke vzniku erozí – v různých oblastech skeletu tedy dochází k osteoproliferativním i osteodestruktivním změnám.

Komentář ke studiím

MUDr. David Suchý

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky