Léčba golimumabem zlepšuje skóre ASDAS-CRP a vede k dosažení remise, což zvyšuje kvalitu života pacientů s ankylozující spondylitidou

Supplementum: 1 / 2012 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Revmatologie

Souhrn

Ve studii GO-RAISE bylo u nemocných s ankylozující spondylitidou (AS) léčených golimumabem ve srovnání s placebem dosaženo signifikantně většího zlepšení kvality života (HRQoL) a tím i snížení dopadu onemocnění na pracovní produktivitu.

ASDAS (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) je kompozitní škála, která se používá k hodnocení aktivity onemocnění u pacientů s AS. Zohledňuje pět parametrů aktivity onemocnění, ke kterým patří bolest zad, trvání ranní ztuhlosti, celkové hodnocení pacientem, periferní bolest/otok a hodnota CRP (škála ASDAS-CRP), resp. hodnota sedimentace (škála ASDAS-ESR). Na základě doporučení ASAS (Assessment of SpondyloArthritis international Society) by přitom mělo být upřednostňováno používání škály ASDAS-CRP, která kalkuluje s hodnotou reaktantu akutní fáze, CRP.

Komentář ke studii

Prof. MUDr. Pavel Horák, CSc.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky