Účinnost a bezpečnost infliximabu v kombinaci s naproxenem v porovnání se samotným naproxenem u pacientů s časnou axiální spondylartritidou – studie INFAST I

Číslo: 6 / 2012 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Revmatologie

Do skupiny axiálních spondylartritid se řadí především ankylozující spondylitida (AS) a dále nediferencované spondylartritidy s predominantním axiálním postižením. Pro tuto skupinu onemocnění bývají charakteristické zánětlivá bolest zad a střídavá bolest v oblasti hýždí, entezitidy, artritidy, daktylitidy, oční postižení, pozitivní rodinná anamnéza, asociace s HLA B27 a dobrá odpověď na léčbu nesteroidními antiflogistiky (NSA). V terapii axiálních spondylartritid se kromě NSA využívají také inhibitory TNF-α. Jejich účinnost však byla zatím hodnocena pouze u pacientů, u kterých selhala léčba NSA.

Rovněž nejsou k dispozici žádné studie, které by s využitím magnetické rezonance (MR) porovnávaly vývoj zánětlivých změn na páteři a sakroiliakálních kloubech v průběhu dlouhodobé terapie AS inhibitory TNF-α a NSA.

Komentář ke studii

MUDr. Martina Skácelová

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky