Vliv ASU na radiografickou progresi osteoartrózy kyčle – studie ERADIAS

Číslo: 3 / 2013 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor:

Souhrn

Osteoartróza (OA) je nejčastějším onemocněním kloubů – postihuje 10 % osob ve věku 65–73 let a její prevalence s věkem významně stoupá. Ve Francii je pro OA každoročně provedeno přibližně 150 000 totálních náhrad kyčelních kloubů (THR), v Anglii pak asi 100 000. Osteoartróza a její léčba tedy představují i značnou ekonomickou zátěž.

K farmakoterapii OS je dostupné velké množství přípravků s různou účinností. Žádné léčivo zatím jednoznačně neprokázalo schopnost zabránit vzniku OA, oddálit její nástup nebo zastavit její průběh, nicméně v klinických studiích bylo zjištěno, že glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a rovněž stroncium ranelát mají potenciál zpomalit radiografickou progresi OA, především kolenních kloubů.

Poměrně novým lékem určeným k symptomatické léčbě OA je fytofarmakum ASU (avocado-soyabean unsaponifiable) – extrakt z avokáda a sójových bobů ve formě nezmýdelnitelných látek. ASU snižuje tvorbu prozánětlivého cytokinu IL-1 a stimuluje syntézu kolagenu v kloubních chondrocytech, a zřejmě také aktivuje subchondrální osteoblasty. V klinických studiích bylo prokázáno, že ASU přináší zmírnění symptomů OA kolena a kyčle.

Komentář ke studii

Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky