Význam selenu u zánětlivých stavů v revmatologii

Číslo: 3 / 2013 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií

Souhrn

Selen je stopový prvek sehrávající nezastupitelnou úlohu v řadě fyziologických procesů, přičemž významný je mj. i pro metabolismus chrupavky. Ačkoliv vykazuje protizánětlivé vlastnosti, není příliš známo o jeho konkrétním vztahu k zánětlivým mediátorům přímo v chrupavce. V recentní studii in vitro s revmatoidními fibroblastům podobnými synoviocyty se však podařilo prokázat signifikantní inhibiční vliv selenmethioninu na interleukin-1β, respektive negativní ovlivnění jím navozené proliferace uvedených buněk. Kromě toho omezoval rovněž tvorbu prostaglandinu PGE2 a oxidu dusnatého (NO), stimulovanou právě IL-1β; snížená byla i tvorba metaloproteináz MMP-3 a MMP-13 a omezení IL-1β indukované aktivace kinázové cesty p38 MAP.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky