Adenosin – nejen antiarytmikum

Číslo: 3 / 2013 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií

Souhrn

Adenosin je známý purinový nukleosid využívaný v léčbě srdečních arytmií, ovšem v našem těle zastává řadu fyziologických úloh. Mimo jiné potlačuje i zánětlivé působení neutrofilů, na což bylo upozorněno již před téměř třemi desítkami let. Od té doby byly identifikovány jeho receptory, přítomné nejen na neutrofilech, ale i na buňkách monocyto-makrofágového systému. V četných studiích se ukázalo, že snížená formace adenosinu je provázena prudce narůstající extravazací jako přímým důsledkem snížené aktivace adenosinových A2B receptorů na povrchu buněk endotelia. Předpokládá se tedy, že agonisté těchto receptorů by mohly více či méně potlačit aktivitu probíhajícího zánětu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky