Porovnání kombinací budesonid/formoterol a fluticason/salmeterol v prevenci exacerbací CHOPN – studie PATHOS

Číslo: 4 / 2013 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Pneumologie
Autoři: Prim. MUDr. Norbert Pauk, Ph.D.
Autoři - působiště: Klinika pneumologie a hrudní chirurgie Nemocnice Na Bulovce, a 3. LF UK, Praha

Souhrn

Léčba chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) sleduje jednak krátkodobé cíle, tedy úlevu od příznaků, a jednak cíle dlouhodobé, zaměřující se na zlepšení a udržení zdravotního stavu a prevenci exacerbací, přidružených chorob a úmrtnosti. Inhalační kortikosteroidy (IKS) ve fixní kombinaci s dlouhodobě působícími β2-agonisty (LABA – long-acting β2-agonists) snižují výskyt exacerbací, a jsou proto doporučovány k prevenci exacerbací CHOPN. Ve Švédsku jsou na trhu dva přípravky, v nichž jsou kombinovány IKS a LABA – budesonid/formoterol (Symbicort Turbuhaler) a fluticason/ salmeterol (Seretide Diskus). Obě tyto kombinace snižují četnost exacerbací při CHOPN a jsou v tomto ohledu účinnější než každá z jednotlivých složek samostatně. Nebyly však dosud provedeny žádné randomizované kontrolované klinické studie, jež by ukázaly, zda různé fixní kombinace mají rovnocennou účinnost.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky