Účinnost bilastinu v terapii chladové urtikarie – studie BUCUM

Číslo: 4 / 2013 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Alergologie

Souhrn

Bilastin je poměrně nové nesedativní antihistaminikum s dlouhotrvajícím účinkem, které působí jako selektivní antagonista periferních histaminových H1 receptorů. Naopak nemá téměř žádnou afinitu k receptorům H2, H3 nebo H4 ani k muskarinovým či serotoninergním receptorům. Je indikován k symptomatické léčbě alergické rinokonjunktivitidy a urtikarie.

Urtikarie je heterogenní skupina kožních onemocnění, která jsou charakterizována prchavým výsevem silně svědivých pupenů a/nebo angioedémem. Chladová urtikarie se řadí mezi fyzikální urtikarie, přičemž klinické projevy jsou při ní vyvolány působením chladu (při určité prahové teplotě dochází k aktivaci a degranulaci žírných buněk a bazofilů s uvolněním histaminu a dalších mediátorů) – často jsou proto lokalizovány na obličeji. Onemocnění častěji postihuje ženy, k manifestaci dochází typicky mezi 18. a 25. rokem. V terapii chladové urtikarie jsou účinná některá antibiotika (penicilin, tetracykliny), pilířem léčby však jsou především nesedativní antihistaminika.

Komentář ke studii

Doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Komentář ke studii

MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky