Rigosertib: cytostatikum s inovativním mechanismem účinku

Číslo: 5 / 2013 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií

Souhrn

V léčbě myelodysplastického syndromu je aktuálně mj. testována účinnost rigosertibu. Jde o látku působící inhibičně na dvě nitrobuněčné signální cesty: PI3K, která sehrává důležitou roli v růstu a přežívání nádorově změněných buněk (její inhibicí rigosertibem je navozena apoptóza), a PLK, jež je klíčová pro správnou organizací a rozdělení chromosomů při buněčném dělení, přičemž vysoká aktivita je provázena nekontrolovanou proliferací. Rigosertib tak představuje zajímavou molekulu, jejíž účinnost je v současné době zjišťována i u dalších typů nádorových onemocnění, jako jsou karcinom pankreatu, karcinom hlavy a krku, solidní nádory aj. V dosud provedených studiích I. až III. fáze s více než 850 pacienty s různými diagnózami je navíc prokazován jeho příznivý bezpečnostní profil. Podle nově publikované práce je možné jej podávat i perorálně, neboť se poměrně dobře vstřebává v oblasti jejuna s výslednou hodnotou biologické dostupnosti okolo 35 %.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky