Prazosin v léčbě posttraumatické stresové poruchy

Číslo: 6 / 2013 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií

Souhrn

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) s nočními děsy se zdaleka netýká pouze osob působících v armádě, ale prakticky kohokoliv, kdo byl vystaven mimořádně nepříjemné životní situaci spojené s bezprostředním strachem o svůj život. Prazosin je dnes již marginalizovaná látka agonisticky působící na α1-adrenergních receptorech. Nově se však ukázala jako účinná u osob s PTSD, byť důležitou roli v léčbě stále sehrává využití psychoterapie. Svědčí o tom závěry studie se 67 vojáky, kteří po dobu 15 týdnů užívali placebo nebo prazosin (maximální dávka 5 mg ráno a 20 mg večer pro muže, respektive 2 mg a 10 mg pro ženy. Jeho užívání vedlo ke snížení výskytu traumatizujících děsů, ke zlepšení kvality spánku, zlepšení skóre CAPS a k celkově lepšímu fungování.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky