Klinický pohled na fixní kombinaci fluticason/formoterol

Číslo: 1 / 2014 (Obsah)
Rubrika: Profily léčiv
Obor: Pneumologie
Autoři: Doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.
Autoři - působiště: Centrum alergologie a klinické imunologie, Nemocnice Na Homolce, Praha

Souhrn

Fixní kombinace inhalačních kortikosteroidů (IKS) s dlouhodobě účinnými β2-agonisty (LABA – long-acting beta-agonist) se začaly používat k léčbě bronchiálního astmatu koncem 90. let minulého století a znamenaly významnou inovaci v preventivní protizánětlivé terapii tohoto onemocnění. Klinická praxe potvrdila platnost studií dokumentujících synergismus účinku obou složek těchto léčivých přípravků. Léčba fixními kombinacemi je dle mezinárodních doporučení indikována u nemocných s takovým astmatem, které se nedaří udržet pod kontrolou nízkými dávkami inhalačních kortikosteroidů, tj. od stupně číslo 3. Některé přípravky obsahující formoterol lze díky rychlému nástupu účinku tohoto β2-agonisty používat i v akutním stavu v tzv. režimu SMART (Symbicort maintenance and reliever therapy) u kombinace budesonid/formoterol, nebo MART (Maintenance and reliever therapy) u kombinace beclomethason/formoterol.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky