Nákladově efektivní intenzivní fyzioterapie u revmatoidní artritidy

Číslo: 3 / 2014 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor: Revmatologie

Souhrn

Rehabilitace u nemocných s revmatoidní artritidou přispívá nejen ke zlepšení klinického stavu nemocných a jejich psychiky, ale současně se ukazuje, že jde o nákladově efektivní přístup. Potvrzují to ostatně závěry programu EXTRA, do kterého bylo randomizací zařazeno 52 nemocných, jejichž stav byl následně porovnáván oproti běžnému přístupu, aplikovanému u 56 osob. QALY (roky získaného života v plné kvalitě) byly měřeny prostřednictvím dotazníku EQ-5D-3L při zahájení a dále ve 12. a 36. týdnu. Oproti běžné péči vedla intenzivní fyzioterapie ke získání 0,0296 QALY, a to za cenu 82 liber, což odpovídá ceně 2 770 liber za 1 získaný QALY. Program lze tedy označit za nákladově efektivní a výhodný nejen z perspektivy zdravotnictví, ale i z pohledu sociálního systému.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky