Puerarin v léčbě karcinomu jícnu

Číslo: 5 / 2014 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií

Souhrn

Puerarin je izoflavon hojně zastoupený v kořenech rostliny kudzu (Pueraria lobata). Chemicky jde o 8-C-glukosid daidzeinu, jenž působí jako antagonista benzodiazepinového vazebného místa receptorů GABA-A a antagonizuje serotoninové receptory 5-HT2C. Jakkoliv o molekule daidzeinu slýcháme spíše v souvislosti s léčbou klimakterického syndromu, u puerarinu je poukazováno spíše na jeho využití v onkologii. V současnosti byl podáván v myším modelu karcinomu jícnu – buď samostatně, nebo s 5-fluorouracilem. Obě látky podávané samostatně i jejich kombinace signifikantně inhibovaly proliferaci, a naopak stimulovaly apoptózu. U kombinace byl zaznamenán synergický účinek při možnosti využití nižších koncentrací každé z látek za dosažení stejného účinku.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky