Glutathionové nanočástice se zlatem: nová generace radiosenzitizérů

Číslo: 2 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií

Souhrn

Radioterapie je nezřídka nejúčinnějším přístupem v léčbě solidních nádorů. Jakkoliv však přináší léčebný prospěch, bývá při její aplikaci poškozena i jinak zdravá, nádorem nezasažená okolní tkáň, zejména pak v případě užití vysokých dávek. Aplikace radiosenzitizérů představuje zajímavý nástroj, jak na straně jedné podpořit cytotoxický účinek záření a současně na straně druhé omezit riziko poškození zdravé tkáně. Jednou z takových látek jsou nanočástice (< 2 nm) s antioxidačně působícím glutathionem pokryté zlatem – Au29-43(SG)27-37. Tyto částice nejsou zachycovány retikuloendoteliálním systémem, ale jsou velmi dobře vychytávány nádorovými buňkami. Nakonec jsou tyto látky vyloučeny ledvinami, a nedochází tak k jejich hromadění v organismu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky