Protinádorové účinky kadidlovníku

Číslo: 2 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií

Souhrn

Účinky kadidlovníku (Boswellia serrata) jsou dány především obsahem účinných látek, ze kterých jsou ponejvíce zmiňovány pentacyklické triterpenické kyseliny boswellové, sacharidy, silice a kyselina uronová. Právě kyseliny boswellové působí především jako nekompetitivní inhibitory 5-lipoxygenázy, klíčového enzymu při syntéze leukotrienů, a jsou jim tak vlastní protizánětlivé účinky. Zmiňovány jsou rovněž účinky imunomodulační (ovlivnění TNF-α, interferonů a řady interleukinů). V současné době je kadidlovník diskutován v souvislosti s možným protinádorovým působením. Teprve výsledky nově uspořádaných studií však ukážou, zda tato rostlina, užívaná k léčebným účelům již od starověku, nabude většího významu i ve 21. století.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky