Inhibitory karboanhydrázy: naděje pro nemocné s polyrezistentními tumory?

Číslo: 2 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií

Souhrn

Polyrezistence nádorových buněk k aplikované chemoterapii je známým fenoménem, přičítaným výrazné expresi P-glykoproteinu na membránách nádorových buněk, a tedy schopnosti těchto buněk snadno, rychle a hlavně efektivně vyloučit cytostatikum dříve, než začne negativně ovlivňovat buněčné pochody. Současný výzkum na poli chemoterapie se tak mimo jiné ubírá i směrem spočívajícím v překlenutí tohoto obranného mechanismu nádorově transformovaných buněk. Studiem chemorezistentních a chemosenzitivních lidských buněk karcinomu střeva bylo zjištěno, že rezistentní varianty na svém povrchu vedle P-glykoproteinu rovněž zvýšeně exprimují karboanhydrázu XII (CAXII). Aplikace známých inhibitorů tohoto enzymu, jakým je např. důvěrně známé antiglaukomatikum s diuretickými účinky acetazolamid, vedlo k dramatickému snížení ATP-ázové aktivity P-glykoproteinu a k obnovení senzitivity léčených buněk.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky