Pacienti s Bechtěrevovou chorobou dlouhodobě léčení etanerceptem

Číslo: 3 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Kazuistiky / Klinická praxe
Autoři: MUDr. Věra Vlasáková
MUDr. Sevda Augustinová
Autoři - působiště: Medipont Plus, s.r.o., České Budějovice

Souhrn

Ankylozující spondyloartritida (AS) je chronické systémové zánětlivé revmatické onemocnění, postihující především osový skelet a často také velké klouby. Má i řadu mimokloubních projevů, jako jsou oční záněty (iritidy) či útlakové syndromy. Postihuje sedmkrát častěji muže než ženy a v naší populaci se vyskytuje u 0,1 % obyvatel. Známý je častější rodinný výskyt AS a přítomnost HLA-B27 u více než 90 % nemocných. Začátek onemocnění je nezřídka plíživý, takže diagnóza tohoto závažného onemocnění bývá stanovena poměrně pozdě, až po několika letech vertebrogenních obtíží. Při AS dochází k zánětlivému postižení kloubních pouzder sakroiliakálních, apofyzeálních a kostovertebrálních a ligament, s následnou kostní novotvorbou a v konečném stadiu i úplným zkostnatěním postiženého místa. Znehybnění páteře, velkých kloubů, ale i podstatné omezení hybnosti hrudního koše vede k závažným funkčním omezením jak pohybovým, tak i respiračním.

Typickým klinickým projevem zánětlivé aktivity jsou noční, klidové bolesti, které se mírní rozcvičením a měly by vždy vést k podezření na AS. V laboratorních vyšetřeních bývají přítomny vyšší hodnoty zánětlivých markerů. Typické RTG změny se mohou objevit poměrně pozdě. Další významnou pomocí k průkazu zejména změn na sakroiliakálním skloubení je magnetická rezonance (MR). S léty trvání vede choroba k významným funkčním omezením, jež nezřídka nemocného invalidizují. Funkční omezení hodnotíme testem BASFI, který zohledňuje nejčastější omezení základních životních potřeb sebeobsluhy.

Až do zavedení biologické léčby byly léčebné možnosti omezené. Pacienti užívali trvale nesteroidní antirevmatika, pravidelně cvičili a byla jim umožněna i každoroční lázeňská léčba. Jen v případě postižení periferních kloubů byl podáván sulfasalazin nebo methotrexát, ale s nevalným účinkem. Zásadní zvrat přinesla biologická léčba (jako první to byly blokátory TNF-α), která je velmi účinná, ve většině případů se daří zánět zastavit. Velmi často se zlepší i pohyblivost páteře.

Při hodnocení účinku léčby kromě laboratorních parametrů a hodnocení revmatologem pravidelně sledujeme i hodnocení pacientem. Používáme standardně testy BASDAI a BASFI.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky