Fixní kombinace oxycodonu a naloxonu s prodlouženým uvolňováním v léčbě pacientů se syndromem neklidných nohou – studie RELOXYN

Číslo: 3 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem

Souhrn

Syndrom neklidných nohou (RLS – restless leg syndrome) je poměrně časté neurologické onemocnění, které je charakterizováno nutkáním pohybovat končetinami, většinou spojeným s nepříjemnými pocity v dolních končetinách nebo jimi vyvolaným. Nutkání se objevuje v období inaktivity, především večer a v noci; pohyb příznaky RLS zcela či částečně odstraní. V rozvinuté formě RLS významně narušuje spánek a zhoršuje kvalitu života pacientů.

V 1. linii léčby RLS se doporučují dopaminergní přípravky. Ty však při dlouhodobém podávání často postupně ztrácejí účinnost a při zvyšování dávek se objevuje tzv. augmentace (zhoršení intenzity a přetrvávání symptomů RLS na terapii – časnější nástup obtíží během dne, zkracování účinku jednotlivé dávky, rozšiřování symptomů na jiné části těla apod.). Ve 2. linii léčby RLS lze (off-label) použít opioidy, gabapentin či pregabalin, benzodiazepiny nebo jiné další léky. Opioidy bývají dobře snášeny, jejich užívání však může být provázeno střevní dysfunkcí. Tento problém odstraňuje fixní kombinace oxycodonu s naloxonem, který působí selektivní blokádu opioidních receptorů v gastrointestinálním traktu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky