Glatiramoidy v terapii roztroušené sklerózy

Supplementum: 2 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Farmakoterapeutické postupy
Autoři: MUDr. Jana Lízrová Preiningerová 1
MUDr. Jana Fabiánová 2
Autoři - působiště: 1 Neurologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha
2 Farmakoterapie, Praha

Souhrn

Roztroušená skleróza mozkomíšní (RS) je chronické zánětlivé demyelinizační onemocnění centrálního nervového systému, jehož prevalence se v České republice pohybuje okolo 170/100 000 obyvatel. Choroba se manifestuje nejčastěji ve věku 20–40 let, a je tak významnou příčinou invalidity mladých lidí v produktivním věku. U většiny pacientů, a především ve svém počátku, onemocnění probíhá jako relabující-remitentní forma, která je charakterizovaná střídáním akutních atak s obdobími úplné či částečné remise. Poté nastupuje sekundárně progresivní forma onemocnění, charakterizovaná postupným zhoršováním příznaků bez atak. Projevy onemocnění mohou být velmi rozmanité, prvními příznaky nejčastěji bývají poruchy visu, okohybné inervace, čití, hybnosti či koordinace pohybů.

V patogenezi RS, při níž dochází k poškození bílé i šedé hmoty, se uplatňuje autoimunitní zánět, ale i proces neurodegenerace. Veškeré dosud registrované léčivé přípravky používané ke zmírnění aktivity a následků RS ovlivňují zejména proces zánětu. K lékům první volby v léčbě remitentní RS a jejích prvních příznaků (klinicky izolovaný syndrom) patří interferon-β a glatiramer acetát.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky