Suplementace vitaminem D u nemocných s tuberkulózou

Číslo: 4 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor:

Vitamin D se v současné době těší veliké oblibě, o čemž ostatně svědčí stovky publikovaných původních prací každým rokem. Známé jsou dnes mj. i jeho imunomodulační vlastnosti, jež daly vzniknout předpokladu možného uplatnění u nemocných s tuberkulózou. Tato hypotéza byla testována v uplynulých letech ve 13 klinických centrech v Indii u 211 nemocných s pozitivitou sputa. Těm byl randomizovaně podáván vitamin D3 ve čtyřech vysokých dávkách 2,5 mg (0., 2., 4. a 6. týden), nebo placebo. Medián doby do konverze sputa byl nicméně bohužel téměř srovnatelný jako u placeba – 43 vs. 42 dní (p = n. s.). U nemocných léčených vitaminem D nebyl zaznamenán ani jediný případ hyperkalcemie.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky