Úloha prostaglandinů při respiračním onemocnění exacerbovaném kyselinou acetylsalicylovou

Číslo: 4 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor:

Desenzitizace následovaná vysokou dávkou kyseliny acetylsalicylové (ASA je využívána u nemocných s respiračním onemocněním exacerbovaným kyselinou acetylsalicylovou – AERD). Málo je však známo o zapojení různých mediátorů. Nyní byly v moči 29 nemocných AERD měřeny hladiny eikosanoidů a jejich metabolitů společně s počtem eozinofilů v krvi u osob, jež snášely desenzitizaci ASA (1. skupina) a osob, které ji nesnášely (2. skupina). Bazální metabolity prostaglandinu D2 a tromboxanu byly vyšší ve 2. skupině nemocných. Neschopnost dosažení desenzitizace ASA úzce souvisela se zvýšenou produkcí prostaglandinů, a to aniž by došlo k výrazným výkyvům hladiny tromboxanu. Pokles FEV1 negativně koreloval s bazální hladinou leukotrienů i prostaglandinu v moči. Nárůst počtu eozinofilů a bazofilů během podání vysoké dávky ASA může dle autorů souviset se sníženým uvolňováním prostaglandinu a jeho farmakologickými účinky.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky