Ezetimib v léčbě nealkoholické steatohepatitidy: studie MOZART

Číslo: 4 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií

Souhrn

Ezetimib je hypolipidemikum obvykle podávané společně se statiny, které interakcí se specifickým vazebným místem na povrchu enterocytů inhibuje resorpci cholesterolu přijatého potravou, důsledkem čehož je snížení koncentrace LDL-cholesterolu i celkového cholesterolu. V rámci nekontrolovaných studií bylo poukazováno i na jeho schopnost zabraňovat rozvoji nealkoholické steatohepatitidy. Účelem studie MOZART bylo zjistit, zda má skutečně takové účinky v denní dávce 10 mg podávané po dobu 24 týdnů ve srovnání s placebem (n = 50). Podle zobrazení magnetickou rezonancí však bohužel ezetimib nikterak významně hromadění tuku v hepatocytech oproti placebu neomezoval. Zajímavé však přesto bylo signifikantní zlepšení oproti výchozímu stavu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky