Ceritinib – nová naděje pro nemocné s ALK-pozitivní přestavbou nemalobuněčných karcinomů plic

Číslo: 5 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Nová léčiva / Nové indikace
Autoři: Prof. MUDr. Miloš Pešek, CSc.
Autoři - působiště: Klinika pneumologie a ftizeologie FN, Plzeň
Klíčová slova: nemalobuněčný karcinom plic, translokace genu EML4-ALK, selhání léčby crizotinibem, inhibitory ALK druhé generace

Souhrn

Biologicky cílená léčba je schopna významně zlepšit délku a kvalitu života u nemocných s pokročilým nemalobuněčným karcinomem plic obsahujícím translokace genu EML-4 ALK. Tento typ nádoru bývá prokazován u 3–5 % nemocných s adenokarcinomem plic.

Ceritinib je účinný inhibitor tyrosinkinázy ALK druhé generace. Je to perorální přípravek podávaný 1x denně. Je indikován u nemocných s pokročilým nemalobuněčným ALK-pozitivním karcinomem plic po selhání léčby crizotinibem. Je dobře snášen, se zvladatelnými nežádoucími účinky. Autor zmiňuje první zkušenosti s jeho podáváním u dvou nemocných.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky