Predikce dlouhodobé odpovědi na antidepresivní léčbu podle smutku a radosti

Číslo: 6 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Autoři: MUDr. Sylva Racková, Ph.D.
Autoři - působiště: Psychiatrická ambulance Třemošná, Psychiatrie s.r.o., Plzeň

Souhrn

Ačkoli máme v současné době k dispozici velké množství antidepresiv k léčbě depresivní poruchy, odpověď na léčbu je poměrně často nedostačující a pacienti nedosahují plné remise. Většina léčebných postupů doporučuje počkat na odpověď 4–8 týdnů, a teprve pak medikaci změnit. Bohužel stále chybí dostatek markerů, které by nám pomohly včas předpovědět a odhadnout odpověď na léčbu, tedy který pacient bude na určitý typ medikace reagovat. Častými léčebnými postupy při nedostatečné odpovědi jsou navýšení dávky, kombinační léčba nebo změna medikace.

Metaanalýza studií ukázala, že chybějící časné zlepšení (zmírnění depresivních symptomů o 20 % ve 2. týdnu léčby) predikuje nedostatečnou odpověď na léčbu. Ve skutečnosti se u 60 % pacientů zlepšení jako odpověď na antidepresivní léčbu objevuje právě v prvních dvou týdnech podávání. Antidepresivní medikace ovlivňuje jak negativní, tak pozitivní emoce. Někteří autoři předpokládají, že pozitivní emoce zvyšují odolnost proti stresu. Poslední studie ukazují, že změny v pozitivních emocích mají větší schopnost předpovědět odpověď na léčbu než změny v emocích negativních. Je třeba najít nějaký marker, který by umožnil co nejdříve odlišit pacienty, kteří na léčbu budou reagovat, od těch, kteří na léčbu neodpovědí. Máme pak možnost dříve léčbu změnit a rychleji najít pro pacienta vhodný léčebný postup, který povede ke zlepšení klinického stavu a zkrácení doby, kterou pacient stráví v depresi.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky