Dlouhodobé účinky oxandrolonu u dívek s Turnerovým syndromem

Číslo: 6 / 2015 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor:

Turnerův syndrom je vedle malého vzrůstu, dysgeneze gonád a dalších fyzických aspektů provázen i psychickými abormitami (problémy s učením, prostorovou orientací...). Tento syndrom sice není vyléčitelný, avšak již v dětství jsou podávány androgeny za účelem dosažení vyššího vzrůstu (společně s růstovým hormonem). V rámci svého druhu první dlouhodobě koncipované práce bylo zjištěno, že dlouhodobá léčba oxandrolonem 0,03 mg/kg/den nebo 0,06 mg/kg/den počínaje osmým rokem neovlivňuje neurokognitivní funkce a přispívá ke zvýšení pocitu úzkosti a deprese. Na straně druhé bylo podávání oxandrolonu provázeno méně vyjádřeným pocitem strachu; interpersonální prvky chování zůstaly léčbou neovlivněny.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky