Erdostein omezuje zánět a prodlužuje dobu do první exacerbace po propuštění u pacientů hospitalizovaných pro akutní exacerbaci chronické obstrukční plicní nemoci

Číslo: 1 / 2016 (Obsah)
Rubrika: Klinické studie / Klinické studie s komentářem
Obor: Pneumologie

Souhrn

Exacerbace jsou významnou příčinou nemocnosti při chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Průběh onemocnění je charakterizován epizodami exacerbací se zhoršením příznaků, jež často vyžaduje změnu léčby. Nejčastějšími příčinami akutních exacerbací CHOPN jsou respirační infekce a znečištění ovzduší; u přibližně jedné třetiny nemocných nejsou příčiny zjištěny. Akutní exacerbace CHOPN zrychlují zhoršování plicních funkcí, zhoršují kvalitu života a zvyšují úmrtnost. Při závažnějším průběhu nemoci exacerbace často vyžadují opakovanou hospitalizaci. Exacerbace se u pacientů s CHOPN nejvíce podílejí na nemocnosti a úmrtnosti, se značnými výdaji na zdravotní péči. Hledají se proto postupy k předcházení exacerbacím a k urychlení jejich ústupu.

Ke zlepšení výsledných ukazatelů u nemocných s CHOPN jsou používána mukolytika jako pomocná léčba jak při stabilní, tak při exacerbované CHOPN, stále se však diskutuje o jejich přesném uplatnění v rámci léčby. Erdostein je schválen pro léčbu akutních a chronických plicních onemocnění již více než 10 roků a je prokazatelně účinný v léčbě stabilní a exacerbované chronické bronchitidy a CHOPN. Je to syntetický prothiolový derivát aminokyseliny methioninu s různými mechanismy účinku, zprostředkovanými přítomností volných SH-skupin, vznikajících během metabolizace. V experimentálních studiích vykazuje mukolytickou aktivitu a omezuje uchycování bakterií na sliznici dýchacích cest, dále vykazuje antioxidační aktivity in vitro a in vivo a také antioxidační či protizánětlivou aktivitu při stabilizované CHOPN.

Komentář ke studii

MUDr. Stanislav Kos, CSc.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky