Benznidazol v léčbě Chagasovy choroby

Číslo: 1 / 2016 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor:

V souvislosti se zeměmi Latinské Ameriky dnes slýcháme především o riziku onemocnění virem zika. Tyto země jsou však domovem i řady jiných, pro nás spíše exotických onemocnění, jakým je mj. Chagasova nemoc, vyvolaná parazitem Trypanosoma cruzi. Charakteristická je pro ni akutní myoperikarditida a chronická fibrotizující myokarditia, která je dominantní příčinou vzniku neischemické kardiomyopatie. Jelikož názory na doporučenou léčbu nejsou jednotné, byla v souboru 2 854 nemocných porovnávána účinnost benznidazolu podávaného po dobu 80 dní oproti placebu, s následným sledováním po dobu cca 5,5 roku. Nasazení benznidazolu bylo provázeno negativními výsledky PCR (PCR konverze) u 66,2 % vs. 35,3 % nemocných za dva roky, respektive u 46,7 % vs. 33,1 % za pět a více let (p < 0,001 pro všechna srovnání). Bohužel však míra dosažené konverze nekorespondovala s klinicky hodnocenou odpovědí.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

Předplatné

Více o předplatném

 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky