Číslo: | 4 / 2016 (Obsah) |
Rubrika: | Klinické studie / Klinické studie s komentářem |
Obor: | Pneumologie |
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je onemocnění charakterizované progresivní obstrukcí dýchacích cest, jež se projevuje akcelerovaným poklesem plicních funkcí, dušností, výskytem exacerbací a zhoršováním zdravotního stavu. V současné době je CHOPN celosvětově čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí.
Dle aktuálních doporučení GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) je u pacientů se středně těžkou až těžkou CHOPN indikována duální bronchodilatace – kombinace dlouhodobě působících bronchodilatancií s různým mechanismem působení, jako jsou inhalační anticholinergika s dlouhodobým účinkem (LAMA) a inhalační β2-agonisté s dlouhodobým účinkem (LABA), vede k výraznějšímu zlepšení plicních funkcí než monoterapie, aniž by výrazněji zvyšovala výskyt nežádoucích účinků. Fixní kombinace bronchodilatancií navíc zvyšují komfort pacientů a compliance k léčbě.
Prvním zavedeným a zřejmě stále nejčastěji předepisovaným LAMA je tiotropium, které je dosud v mnoha zemích považováno za standard. V nedávné době rozšířila možnosti bronchodilatační terapie pacientů s CHOPN také fixní kombinace aklidinia a formoterolu 400 μg/12 μg. Účinnost této kombinace byla demonstrována ve studiích ACLIFORM a AUGMENT, v nichž byla fixní kombinace účinnější v porovnání s placebem i odpovídajícími monoterapiemi; na základě těchto výsledků tedy lze usuzovat i na vyšší účinnost fixní kombinace v porovnání s monoterapií tiotropiem.
Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu