Současný pohled na léčbu Kleinova-Levinova syndromu

Číslo: 4 / 2016 (Obsah)
Rubrika: Zprávy z klinických studií
Obor: Kardiologie, Vnitřní lékařství

Souhrn

Kleinův-Levinův syndrom, laicky též označovaný jako syndrom Šípkové Růženky, je velmi vzácné (cca 1 případ na 1 milion osob) neurologické onemocnění, postihující nejčastěji dospívající muže, přičemž dominantním příznakem je epizodická hypersomnie (2 dny až 4 týdny), doprovázená změnami kognitivních funkcí; nezřídka jsou popisovány též hyperfagie, abnormální chování (např. hypersexualita) a známky dysautonomie. Příčina onemocnění zůstává nejasná a totéž platí i o optimální terapii, třebaže přinejmenším dílčí léčebné úspěchy již byly v minulosti zaznamenány. Převážně je tak doporučována psychoterapie, popřípadě lithium; látky využívané při únavovém syndromu prakticky neúčinkují. Bohužel ani zcela nový pohled z Cochranovy databáze příliš nového nepřináší a volá po potřebě klinických studií, což ovšem logicky naráží na problematický nábor nemocných vzhledem k nízké prevalenci tohoto syndromu.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky