Dapagliflozin jako možnost zlepšení života dekompenzovaného obézního pacienta s diabetes mellitus 2. typu s těžkým kombinovaným postižením pohybového systému

Číslo: 6 / 2016 (Obsah)
Rubrika: Kazuistiky / Klinická praxe
Obor: Diabetologie
Autoři: MUDr. Eva Pěkná
Autoři - působiště: Diabetologická ambulance Nemocnice Havlíčkův Brod

Souhrn

V České republice je 90 % pacientů s diabetes mellitus 2. typu obézních, 70 % z nich trpí hypertenzí. Doporučení pro léčbu jsou komplexní, zahrnují i léčbu obezity a hypertenze. Základem terapie jsou režimová opatření, pro některé pacienty však jejich komorbidity znamenají sníženou schopnost pohybu. Také omezení příjmu kalorií stravou má své meze.

Glifloziny jsou skupinou antidiabetik inhibujících v tubulech ledvin zpětný kotransport glukózy a sodíku, čímž vyvolávají arteficiální glykosurii, potažmo ztrátu energie. Pacient léčený glifloziny může mít z léčby prospěch snížením glykemií, hmotnosti i krevního tlaku. Měřitelný účinek terapie může zlepšit jeho životní pocit i další spolupráci se zdravotníky.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 

Aktuality

Právě vychází


Editorial onkologického vydání Farmakoterapie 2/2020

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky