Plicní hypertenze u chronického srdečního selhání a plicních onemocnění

Číslo: 6 / 2016 (Obsah)
Rubrika: Farmakoterapeutické postupy
Obor: Onkologie
Autoři: MUDr. Hikmet Al-Hiti, Ph.D.
doc. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc.
Autoři - působiště: Klinika kardiologie IKEM, Centrum pro diagnostiku a léčbu plicní hypertenze, Praha
Klíčová slova: chronické srdeční selhání, plicní onemocnění, plicní hypertenze, farmakoterapie
Citace: Al-Hiti H, Melenovský V. Plicní hypertenze u chronického srdečního selhání a plicních onemocnění. Farmakoterapie 2016;12(6):795–797.

Souhrn

Počet nemocných s diagnostikovanou plicní hypertenzí doprovázející chronické srdeční selhání či chronické plicní onemocnění narůstá díky komplexní diagnostice a terapii těchto onemocnění. Plicní hypertenze, která je při těchto onemocněních častá, ovlivňuje nepříznivě symptomy a prognózu pacientů. V některých případech může plicní hypertenze ovlivňovat i perioperační riziko, a u takových pacientů je před chirurgickým výkonem nutno testovat reaktivitu plicního řečiště. Cílem tohoto sdělení je seznámit čtenáře s problematikou plicní hypertenze při chronickém srdečním selhání se zaměřením na možné nové farmakologické postupy. Plicní hypertenze u plicních onemocnění ve většině případů nedosahuje takového stupně závažnosti, pokud je však přítomna, je vhodné odesílat tyto nemocné do specializovaných center plicní hypertenze.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky