Plicní hypertenze u chronického srdečního selhání a plicních onemocnění

Číslo: 6 / 2016 (Obsah)
Rubrika: Farmakoterapeutické postupy
Obor: Onkologie
Autoři: MUDr. Hikmet Al-Hiti, Ph.D.
doc. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc.
Autoři - působiště: Klinika kardiologie IKEM, Centrum pro diagnostiku a léčbu plicní hypertenze, Praha
Klíčová slova: chronické srdeční selhání, plicní onemocnění, plicní hypertenze, farmakoterapie
Citace: Al-Hiti H, Melenovský V. Plicní hypertenze u chronického srdečního selhání a plicních onemocnění. Farmakoterapie 2016;12(6):795–797.

Souhrn

Počet nemocných s diagnostikovanou plicní hypertenzí doprovázející chronické srdeční selhání či chronické plicní onemocnění narůstá díky komplexní diagnostice a terapii těchto onemocnění. Plicní hypertenze, která je při těchto onemocněních častá, ovlivňuje nepříznivě symptomy a prognózu pacientů. V některých případech může plicní hypertenze ovlivňovat i perioperační riziko, a u takových pacientů je před chirurgickým výkonem nutno testovat reaktivitu plicního řečiště. Cílem tohoto sdělení je seznámit čtenáře s problematikou plicní hypertenze při chronickém srdečním selhání se zaměřením na možné nové farmakologické postupy. Plicní hypertenze u plicních onemocnění ve většině případů nedosahuje takového stupně závažnosti, pokud je však přítomna, je vhodné odesílat tyto nemocné do specializovaných center plicní hypertenze.

Literatura

Al-Hiti H, Melenovský V. Plicní hypertenze u chronického srdečního selhání a plicních onemocnění. Farmakoterapie 2016;12(6):795–797.

Celý článek je dostupný jen pro předplatitele časopisu


Přihlášení

 

Předplatné

Více o předplatném

 
 
 
Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?
Jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili jsem osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou vydávat léčivé přípravky.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s definicí odborník
dle zákona č. 40/1995 Sb.
Potvrzuji, že jsem se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník vystavuje, vstoupí-li na stránky určené pro odborníky